Blog
lis 08

Współpraca jako podstawa udanego betonowania

Betonowanie to proces złożony, za jego sukcesem stoją ludzie, którzy zazwyczaj wzajemnie się nie znają. Komunikacja i możliwość współpracy to podstawowe elementy, dzięki którym obcy dla siebie fachowcy mogą skutecznie wykonywać swoją pracę. W dzisiejszym artykule przybliżymy Państwu wszystkie procesy betonowania i pokażemy jak wiele osób odpowiada za jego powodzenie.

Przebieg betonowania zaczyna się kształtować w biurze projektowym, gdzie zespół inżynierów decyduje o składzie materiałowym, klasie i właściwościach mieszanki na dany element budowlany. Gdy receptura jest już gotowa, a inwestor wybierze odpowiednią ekipę wykonawczą oraz wytwórnię betonu można rozpocząć betonowanie, które składa się z następujących procesów technologicznych:

1. Produkcja mieszanki
Polega na dokładnym wymieszaniu wszystkich składników w celu stworzenia monolitycznej i jednorodnej mieszanki betonowej. Jest to bardzo ważne ponieważ cząsteczki cementu, które nie zostaną uwodnione będą tworzyć w konstrukcji punkty o osłabionej wytrzymałości. Oprócz tego istotnym elementem jest właściwe dozowanie składników, przy wykorzystaniu odpowiedniego systemu wag.

 

2. Transport
Proces obejmujący przewiezienie mieszanki betonowej z miejsca wyprodukowania na miejsce budowy. W tym celu używa się betonomieszarek o pojemności do 13 m3. Aby nie doszło do segregacji składników, przewożona mieszanka jest poddawana w czasie transportu ruchowi obrotowemu. Dzięki wykorzystaniu domieszek opóźniających nasza firma działa w zasięgu 60 km. Niezależnie od dystansu, materiał, który przywozimy na miejsce budowy jest najwyższej jakości.

3. Układanie mieszaki w deskowaniu
Dzięki wykorzystaniu pomp do betonu o zasięgu pracy do 34 m bez problemu podamy beton w nawet trudno dostępne miejsca. Mieszankę należy układać w warstwach o grubości zależnej od zasięgu pracy wibratora. W przypadku betonowania elementów pionowych takich jak słupy mieszankę należy układać z wysokości max 1m, alby nie doszło do segregacji składników mieszanki.

 

 

4. Zagęszczanie mieszanki betonowej
Ma na celu wyprowadzenie z mieszanki cząsteczek powietrza. Powinno się odbywać z wykorzystaniem wibratora o odpowiedniej wielkości i wydajności. Zasady prawidłowego zagęszczania znajdą Państwo tutaj.

5. Pielęgnacja
Jest procesem najczęściej zaniedbywanym lecz niezwykle istotnym. Celem pielęgnacji jest
– ograniczenie skurczu na jaki poddany jest beton w pierwszej fazie dojrzewania z uwagi na parującą wodę
– uniknięcie pojawienia się rys powierzchniowych
– ograniczenie przesuszania młodego betonu powodującego zahamowanie procesu hydratacji
Do najpopularniejszych sposobów pielęgnacyjnych można zaliczyć:
– polewanie powierzchni betonu wodą
– pokrycie powierzchni betonu foliami lub matami (należy unikać ciemnych folii, które przyciągają promienie słoneczne)
– stosowanie specjalistycznych środków chemicznych powierzchniowo czynnych.

Podsumowanie
Wszystkie procesy technologiczne opisane powyżej są tak samo ważne i w równym stopniu decydują o finalnym efekcie betonowania. Przez blisko 25 lat działalności firmy w równym stopniu zwracamy uwagę na jakość naszych usług jak i na współpracę z firmami budowlanymi. Komunikatywność, punktualność i elastyczność – tego możecie się Państwo spodziewać podczas współpracy z firmą Sprzętbud Staszów.