Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /sprzetbud/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2323

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /sprzetbud/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2327

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /sprzetbud/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3165

Warning: Creating default object from empty value in /sprzetbud/wp-content/themes/frontend/framework/admin/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /sprzetbud/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php:2323) in /sprzetbud/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Orszulak Beton Staszów http://orszulak-beton.pl Sprzętbud - tel. 797 712 799 Wed, 14 Mar 2018 08:45:01 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.18 Fakty i mity o betonie towarowym http://orszulak-beton.pl/fakty-i-mity-o-betonie-towarowym/ http://orszulak-beton.pl/fakty-i-mity-o-betonie-towarowym/#respond Tue, 27 Feb 2018 16:41:31 +0000 http://orszulak-beton.pl/?p=13709 W branży betoniarskiej, tak samo jak w każdej innej, krąży wiele mitów. Zawarte w nich nieprawdziwe informacje prowadzą do powstawania błędów wykonawczych, których konsekwencje mogą okazać się poważne. Dzisiejszy wpis poświęcimy zatem na analizę najbardziej kontrowersyjnych zagadnień, a naszym celem będzie obalenie mitów i potwierdzenie faktów. Do dzieła.

1. Dodawanie wody do mieszanki betonowej podczas betonowania poprawia jej parametry
Odp. MIT
Korygowanie ilości wody na budowie jest wykluczone jeśli nie było wcześniej uzgodnione z wytwórnią betonu. Takie działanie zmienia parametry betonu i prowadzi do obniżenia jego wytrzymałości. Zadaniem wody w mieszance betonowej jest uwodnienie cząsteczek cementu. Ilość potrzebna do tego procesu jest dozowana w procesie produkcyjnym, a dodatkowe ilości wprowadzane na miejscu budowy są zbędne i po prostu wyparują w procesie dojrzewania. Parowanie betonu prowadzi do zwiększenia skurczu i ilości porów, które to w nadmiernej ilości finalnie prowadzą do obniżenia paramentów betonu. Nasuwa się zatem pytanie dlaczego taka praktyka jest stosowana na budowie? Odpowiedź jest prosta. Dodawana przez nieprofesjonalnych wykonawców woda rozrzedza mieszankę betonową co sprawia, że jej ułożenie jest mniej pracochłonne i szybsze. Jednak betonowany element może nie spełniać wymagań konstrukcyjnych i estetycznych.

2. Polewanie wodą młodego betonu w okresie dojrzewania zawsze jest niezbędne
Odp. MIT
Beton w pierwszych dniach dojrzewania jest narażony na skurcz spowodowany parowaniem wody. Polewanie jego powierzchni jest jednym ze sposobów aby ograniczyć to niekorzystne zjawisko. Są jednak wyjątkowe sytuacje w których takie praktyki nie mogą być stosowane, np. gdy powierzchnia betonu jest pokryta impregnatami chemicznymi. Wtedy to one ograniczają zjawisko skurczu i dodatkowe ilości wody są zbędne. Jednak większość tradycyjnych rozwiązań budowlanych, z wykorzystaniem betonu towarowego wymaga intensywnej pielęgnacji, o której więcej przeczytacie tutaj.

3. Beton okrywany ciemną folią – najlepszy sposób na pielęgnację
Odp. MIT
Ciemne barwy przyciągają słońce. Promienie słoneczne podnoszą temperaturę betonowanej powierzchni. Podwyższona temperatura przyspiesza parowanie wody z mieszanki i proces skurczu w betonie. Wniosek nasuwa się sam. W porze letniej nie należy stosować ciemnych folii i mat do pielęgnacji betonu. Lepiej zastąpić je przeźroczystymi lub jasnymi, które doskonale odizolują powierzchnię i ograniczą parowanie wody. Należy jednak zaznaczyć, że użycie folii bez ciągłego nawilżania powierzchni wodą może nie przynieść pożądanych efektów.

4. Beton – materiał który 10 razy lepiej reaguje na ściskanie niż na rozciąganie
Odp. FAKT
Określając beton jako materiał mocny należy nadmienić, że jest to materiał, który doskonale sprawdza się w strefach gdzie jest ściskany. Natomiast w miejscach występowania naprężeń rozciągających może okazać się niewystarczający. Dzieje się tak ponieważ beton jest materiałem, który ma 10 razy większą odporność na ściskanie niż na rozciąganie. W związku z tym, aby stworzyć konstrukcję kompletną, która poradzi sobie zarówno z rozciąganiem jak i ze zgniataniem jakiś czas temu wymyślono żelbet – połączenie betonu i stali, która to w aspekcie wytrzymałości jest przeciwieństwem betonu – doskonale pracuje na rozciąganie, gorzej na ściskanie. Połączenie tych dwóch materiałów budowlanych przyczyniło się do powstania żelbetu, jednego z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych na świecie, którego udział w budownictwie jest znaczący.

5. Brak dylatacji powoduje pojawienie się rys powierzchniowych na młodym betonie.
Odp. FAKT
Dylatowanie powierzchni betonowej to w praktyce sztuczne generowanie rysy w najbardziej odpowiednim dla wykonawcy miejscu. Brak takiej praktyki będzie powodował pojawienie się pęknięć, których przebieg jest nieregularny i chaotyczny. W początkowej fazie rysy będą minimalne, ledwo zauważalne gołym okiem. Z czasem zjawisko będzie narastać i w finalnym etapie doszczętnie zniszczy betonowany obszar. Aby zapobiec temu niekorzystnemu zjawisku należy betonowaną powierzchnię podzielić na pola max 25 m2, kształtem zbliżone do kwadratu. Głębokość nacięcia powinna wynosić około 1/3 wysokości posadzki. Nacięcia czyli sztuczne rysy planujemy biorąc pod uwagę całą powierzchnię posadzki i jej kształt. Szczeliny powstałe podczas dylatowania spoinujemy lub fugujemy aby uzyskać jednolitą powierzchnię. Nacięcia robimy za pomocą przecinarek do betonu pracujących na mokro.

]]>
http://orszulak-beton.pl/fakty-i-mity-o-betonie-towarowym/feed/ 0
Współpraca jako podstawa udanego betonowania http://orszulak-beton.pl/wspolpraca-jako-podstawa-udanego-betonowania/ http://orszulak-beton.pl/wspolpraca-jako-podstawa-udanego-betonowania/#respond Wed, 26 Apr 2017 10:59:13 +0000 http://sprzetbud.pl/?p=13694 Betonowanie to proces złożony, za jego sukcesem stoją ludzie, którzy zazwyczaj wzajemnie się nie znają. Komunikacja i możliwość współpracy to podstawowe elementy, dzięki którym obcy dla siebie fachowcy mogą skutecznie wykonywać swoją pracę. W dzisiejszym artykule przybliżymy Państwu wszystkie procesy betonowania i pokażemy jak wiele osób odpowiada za jego powodzenie.

Przebieg betonowania zaczyna się kształtować w biurze projektowym, gdzie zespół inżynierów decyduje o składzie materiałowym, klasie i właściwościach mieszanki na dany element budowlany. Gdy receptura jest już gotowa, a inwestor wybierze odpowiednią ekipę wykonawczą oraz wytwórnię betonu można rozpocząć betonowanie, które składa się z następujących procesów technologicznych:

1. Produkcja mieszanki
Polega na dokładnym wymieszaniu wszystkich składników w celu stworzenia monolitycznej i jednorodnej mieszanki betonowej. Jest to bardzo ważne ponieważ cząsteczki cementu, które nie zostaną uwodnione będą tworzyć w konstrukcji punkty o osłabionej wytrzymałości. Oprócz tego istotnym elementem jest właściwe dozowanie składników, przy wykorzystaniu odpowiedniego systemu wag.

 

2. Transport
Proces obejmujący przewiezienie mieszanki betonowej z miejsca wyprodukowania na miejsce budowy. W tym celu używa się betonomieszarek o pojemności do 13 m3. Aby nie doszło do segregacji składników, przewożona mieszanka jest poddawana w czasie transportu ruchowi obrotowemu. Dzięki wykorzystaniu domieszek opóźniających nasza firma działa w zasięgu 60 km. Niezależnie od dystansu, materiał, który przywozimy na miejsce budowy jest najwyższej jakości.

3. Układanie mieszaki w deskowaniu
Dzięki wykorzystaniu pomp do betonu o zasięgu pracy do 34 m bez problemu podamy beton w nawet trudno dostępne miejsca. Mieszankę należy układać w warstwach o grubości zależnej od zasięgu pracy wibratora. W przypadku betonowania elementów pionowych takich jak słupy mieszankę należy układać z wysokości max 1m, alby nie doszło do segregacji składników mieszanki.

 

 

4. Zagęszczanie mieszanki betonowej
Ma na celu wyprowadzenie z mieszanki cząsteczek powietrza. Powinno się odbywać z wykorzystaniem wibratora o odpowiedniej wielkości i wydajności. Zasady prawidłowego zagęszczania znajdą Państwo tutaj.

5. Pielęgnacja
Jest procesem najczęściej zaniedbywanym lecz niezwykle istotnym. Celem pielęgnacji jest
– ograniczenie skurczu na jaki poddany jest beton w pierwszej fazie dojrzewania z uwagi na parującą wodę
– uniknięcie pojawienia się rys powierzchniowych
– ograniczenie przesuszania młodego betonu powodującego zahamowanie procesu hydratacji
Do najpopularniejszych sposobów pielęgnacyjnych można zaliczyć:
– polewanie powierzchni betonu wodą
– pokrycie powierzchni betonu foliami lub matami (należy unikać ciemnych folii, które przyciągają promienie słoneczne)
– stosowanie specjalistycznych środków chemicznych powierzchniowo czynnych.

Podsumowanie
Wszystkie procesy technologiczne opisane powyżej są tak samo ważne i w równym stopniu decydują o finalnym efekcie betonowania. Przez blisko 25 lat działalności firmy w równym stopniu zwracamy uwagę na jakość naszych usług jak i na współpracę z firmami budowlanymi. Komunikatywność, punktualność i elastyczność – tego możecie się Państwo spodziewać podczas współpracy z firmą Sprzętbud Staszów.

]]>
http://orszulak-beton.pl/wspolpraca-jako-podstawa-udanego-betonowania/feed/ 0
Czym się kierować przy wyborze dostawcy betonu towarowego? http://orszulak-beton.pl/czym-sie-kierowac-przy-wyborze-dostawcy-betonu-towarowego/ http://orszulak-beton.pl/czym-sie-kierowac-przy-wyborze-dostawcy-betonu-towarowego/#respond Fri, 31 Mar 2017 09:31:17 +0000 http://sprzetbud.pl/?p=13666 Rynek betoniarski dynamicznie się powiększa. Liczba wytwórni betonu stale rośnie co sprawia, że wybór dostawcy betonu jest coraz trudniejszy. Inwestorzy podchodzą do tego tematu w różny sposób. Dla jednych najważniejsza jest najniższa cena, dla innych najwyższa jakość . Czy znalezienie złotego środka jest możliwe? Czy można kupić pewny materiał w niskiej cenie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym tekście.

 

Co wpływa na cenę betonu?

Z teoretycznego punktu widzenia beton danej klasy produkowany przez różne betoniarnie nie powinien się od siebie różnić i posiadać te same właściwości.  W praktyce jednak jest inaczej. Każda wytwórnia betonu używa różnych receptur, technologii i składników produkcyjnych takich jak: cement, kruszywo, domieszki chemiczne i woda. Każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu wpływa na ostateczną cenę jak również na jakość, trwałość i wytrzymałość produktu. Przy wyborze betoniarni warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze betoniarni? Tak jest u nas
Cena Gwarancja najniżej ceny
Cement CEM I, CEM II, CEM III, bez dodawania popiołów na terenie wytwórni
Kruszywo drobne Piasek płukany 0-2 mm
Kruszywo grube Żwiry: 2-8; 8-16; 16-32; granity, bazalty
Czas produkcji 10 m3 mieszanki 12 minut
Domieszki chemiczne MC Bauchemie
Węzeł betoniarski Wykwalifikowani pracownicy z ponad 20 letnim doświadczeniem w branży betoniarskiej
Doświadczenie kadry pracowniczej Wykwalifikowani pracownicy z ponad 20 letnim doświadczeniem w branży betoniarskiej
Najważniejsze zrealizowane inwestycje Most Połaniec-Mielec; Basen Staszów; Elektronia Połaniec – drogi wewnętrzne, place składowania; Zakład utylizacji w Janczycach; Rozbudowa zakładu produkcyjnego EKOPLON w Grabkach Dużych, Piramida – Zakątek Świętokrzyski w Sielcu k. Staszowa; wiele innych budynków mieszkalnych, usługowych i przemysłowych

 

Z czego produkuje się beton?

Cement: spoiwo hydrauliczne, które po zmieszaniu z wodą daje zaczyn wiążący i twardniejący w wyniku reakcji i procesów hydratacji. Produkowany jest ze skał wapiennych, gliny, piasku kwarcowego. W powszechnym użyciu jest pięć rodzajów cementu: CEM I, CEM II, CEM III, CEM IV, CEM V, różniących się od siebie zawartością dodatków. Pod względem sposobu stosowania cementu wytwórnie można podzielić na dwie podstawowe grupy:
– betoniarnie, które do produkcji używają oryginalnego materiału produkowanego w cementowni. Do tej grupy zalicza się firma Sprzętbud Staszów
– betoniarnie mieszające cement z popiołami na terenie swojej wytwórni, co przy nawet małym odchyłkach wagowych może powodować problemy z wiązaniem mieszanki.

Kruszywo: stanowi około 70 – 80 % objętości betonu i znacząco wpływa na jego jakość. Właściwie dobrany skład mieszanki kruszywowej powinien charakteryzować się możliwie największymi ziarnami przy minimalnej jamistości. Aby te warunki mogły zostać spełnione mieszanka kruszywowa musi zawierać materiał o różnych frakcjach.

Domieszki: ich zawartość w mieszance to ułamek procenta masy cementu. W znaczny sposób poprawiają cech betonu. Można wyróżnić następujące domieszki: uplastyczniające, upłynniające, zwiększające więźliwość wody, napowietrzające, przyspieszające twardnienie, opóźniające wiązanie, zwiększające wodoodporność i kompleksowe.

Woda zarobowa: bierze udział w procesie hydratacji cementu. Jej źródłem jest najczęściej  sieć wodociągowa, studnie głębinowe lub systemy recyklingu.

 

Podsumowanie

Dom to inwestycja na całe życie. Warto zadbać by był on budowany z materiałów najwyższej klasy. Spełniając zalecenia normowe i stosując optymalizację w procesie produkcyjnym podpartą wiedzą i doświadczeniem można uzyskać najlepszą jakość betonu przy zachowaniu minimalnej ceny. Mamy nadzieję, że tym teksem zachęciliśmy Państwa do współpracy z naszą firmą.

 

 

]]>
http://orszulak-beton.pl/czym-sie-kierowac-przy-wyborze-dostawcy-betonu-towarowego/feed/ 0
Jaki beton wybrać na budowę domu jednorodzinnego? http://orszulak-beton.pl/jaki-beton-wybrac-na-budowe-domu-jednorodzinnego/ http://orszulak-beton.pl/jaki-beton-wybrac-na-budowe-domu-jednorodzinnego/#respond Tue, 14 Mar 2017 14:24:40 +0000 http://sprzetbud.pl/?p=13652 Beton jest jednym z najpopularniejszych na świecie materiałów konstrukcyjnych, który jako jeden z pierwszych pojawi się na placu budowy Twojego domu. Z pozoru proste tworzywo budowlane powstałe w wyniku zmieszania cementu, kruszywa, wody i domieszek chemicznych w gruncie rzeczy jest materiałem wymagającym wielkiego doświadczenia, wiedzy i najnowszych technologii. Nieodpowiednie dobranie klasy betonu do danego elementu konstrukcyjnego z reguły prowadzi do wielkich strat materialnych i finansowych.

Co to jest klasa betonu?

Aby określić jakość i typ danego betonu branża budowlana posługuję się pojęciem klasy betonu. Do 2004 roku klasę betonu oznaczano dużą literą B, której następstwem była liczba, (np. B 20) oznaczająca wytrzymałość gwarantowaną na ściskanie w MPa. Obecnie klasa betonu to symbol literowo liczbowy (np. C 16/20), gdzie C jest literą stałą dla wszystkich klas, natomiast cyfry oznaczają wytrzymałość charakterystyczną na ściskanie w MPa badaną odpowiednio: na próbce walcowej i na próbce sześciennej po upływie 28 dni. W praktyce dwa wyżej wymieniane sposoby oznaczania używane są zamiennie.

 

Wybór odpowiedniej klasy betonu

Każdy element konstrukcyjny pełni w Twoim domu inną rolę i przenosi inne naprężenia ściskające, dlatego też każdy powinien być zbudowany z betonu odpowiedniej klasy. Obciążenie użytkowe ze stropów, za pomocą ścian jest przenoszone na fundamenty, które to przekazują je na podłoże gruntowe. W typowym domku jednorodzinnym najmniejsze naprężenia występują w płycie podłogowej, która całą swą powierzchnią przylega do podłoża gruntowego. Zwykle do jej budowy wystarczy beton C 16/20 lub nawet C 12/15. Natomiast w przypadku stropów, które oprócz obciążenia użytkowego muszą przenieść również ciężar własny i ścian działowych, należy zastosować minimum beton C 20/25. Klasa betonu na fundamenty zależy m.in. od warunków gruntowo-wodnych, ilości kondygnacji, sposobu użytkowania. Najczęściej do ich budowy wykorzystujemy beton C 16/20 lub C20/25.

 

Na co zwrócić uwagę podczas betonowania?

Mieszanka betonowa przywieziona na plac budowy w betonomieszarce ma odpowiednią konsystencję i skład zgodny z recepturą. Podczas betonowania nie wolno dodawać do niej wody, chyba, że było to wcześniej ustalone. Takie działania cechują nieprofesjonalne ekipy budowlane, które chcą ułatwić sobie pracę, zmieniając jednocześnie parametry mieszanki i wytrzymałość betonu.

Kolejnym zjawiskiem do jakiego nie wolno dopuścić jest przewibrowanie mieszanki powstałe przez utrzymywanie wibratora w jednej pozycji przez dłuższy czas lub używanie wibratora o nieodpowiednich parametrach technicznych. Powoduje to rozsegregowanie składników mieszanki lub nawet zniszczenie deskowania. Prawidłowe zagęszczenie mieszanki powinno się cechować następującymi zasadami:

– zagęszczanie prowadzić warstwami o grubości równej długości buławy wibratora,
– wprowadzanie buławy powinno odbywać się szybko, a jej wyjmowanie powoli by umożliwić ujście powietrza uwięzionego w mieszance,
– wprowadzać buławę pionowo w takich odstępach by całość mieszanki została zagęszczona,
– nie wolno używać wibratora do układania mieszanki w deskowaniu.

Podsumowanie

Dobranie zbyt słabego betonu na budowę Twojego domu niesie za sobą poważne konsekwencje. Przeprojektowanie konstrukcji również jest zjawiskiem negatywnym, narażającym inwestora na dodatkowe koszty. Zaproponowane klasy betonów w tym tekście są rozwiązaniami typowymi. Przed złożeniem zamówienia porozmawiaj z projektantem lub pracownikami naszej firmy i wybierz odpowiednią klasę. My zajmiemy się resztą. Powodzenia.

]]>
http://orszulak-beton.pl/jaki-beton-wybrac-na-budowe-domu-jednorodzinnego/feed/ 0